Puzzle dla dorosłych – wyzwanie dla najwytrwalszych

Chociaż układanie puzzli kojarzone jest często z rozrywką dla dzieci, to również wśród nieco starszych osób nie brakuje amatorów różnego rodzaju układanek. To właśnie do nich skierowane są puzzle dla dorosłych – mniej lub bardziej skomplikowane, ale zawsze wciągające i dające mnóstwo radości i satysfakcji.

Puzzle dla dorosłych – relaks i rozrywka

Układanie puzzli to świetny sposób na nudę i doskonała forma relaksu po ciężkim dniu w pracy. To również doskonała gimnastyka dla umysłu, która angażuje obie półkule mózgowe, ćwicząc pamięć i koncentrację oraz rozwijając wyobraźnię. Puzzle dla dorosłych wyróżniają się przede wszystkim liczbą elementów, która przekłada się także na stopień skomplikowania. Większość osób styka się z puzzlami już w dzieciństwie, dzięki czemu w dorosłym wieku ułożenie obrazka składającego się z kilkuset elementów nie stanowi z reguły większego problemu. Puzzle dedykowane dla dorosłych mają zazwyczaj od tysiąca elementów wzwyż, jednak znaleźć można również zestawy, które mają tych elementów kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy. Przy ich układaniu trzeba wykazać się dużą dozą cierpliwości i samozaparcia.

Nietypowe puzzle dla dorosłych

Oprócz tradycyjnych zestawów, które różnią się od puzzli dla dzieci tylko większą liczbą elementów, można znaleźć puzzle dla dorosłych, które zaskakują swoją formą, tematyką czy nietypowymi kształtami, a ich ułożenie stanowi często prawdziwe wyzwanie nawet dla najbardziej zaawansowanych użytkowników. Osoby poszukujące nowych wyzwań, nieco trudniejszych niż wierne odtworzenie obrazka z opakowania, powinny przyjrzeć się następującym rodzajom puzzli:
– puzzle o nietypowych kształtach, np. puzzle spiralne lub drewniane puzzle z elementami w kształcie zwierząt – ich ułożenie jest nieco bardziej skomplikowane, niż ułożenie tradycyjnych puzzli o tej samej liczbie elementów,
– puzzle z zagadką do rozwiązania – w tego typu puzzlach obrazek na pudełku jest jedynie wskazówką dla układającego, który musi użyć wyobraźni, by np. przewidzieć logiczny ciąg zdarzeń i w ten sposób otrzymać zupełnie nowy obrazek,
– puzzle 3D – trójwymiarowe puzzle, które umożliwiają układanie nawet bardzo skomplikowanych konstrukcji, np. znanych budowli czy pojazdów.

About the Author

You may also like these